Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone

Higiena jamy ustnej i żywienie

W okresie ciąży niektóre przyszłe matki mają tendencję do zaniedbywania zdrowia jamy ustnej, bagatelizowania niektórych objawów i odkładania rozwiązywania problemów na późniejszy termin.

Utrzymanie zdrowia jamy ustnej jest w tym szczególnym momencie życia podwójnie ważne, nie tylko dla prawidłowego przebiegu ciąży, ale także dla prawidłowego rozwoju jamy ustnej i zębów nienarodzonego dziecka.

W czasie ciąży kobiece ciało ulega różnym zmianom fizjologicznym, które mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie jamy ustnej matki i zagrażać zdrowiu przyszłego dziecka.

Wiele badań naukowych przeprowadzonych w ostatnich latach wskazuje na możliwość przenoszenia się drobnoustrojów odpowiedzialnych za próchnicę z matki na dziecko. Wykazano również, że problemy infekcyjne jamy ustnej, takie jak zapalenie dziąseł, mogą być związane z przedwczesnymi porodami i opóźnieniem wzrostu płodu.

Ogólnie rzecz biorąc, w czasie ciąży uczęszczanie na zaplanowane badania kontrolne i sesje higieniczne ma fundamentalne znaczenie dla zapewnienia dobrego stanu higieny jamy ustnej i wyłapania wszelkich problemów wymagających szybkiego leczenia.

Ponadto warto pamiętać, że w tym okresie w kobiecym ciele zachodzą zmiany hormonalne, które mogą zaburzać prawidłową równowagę jamy ustnej, co może prowadzić do rozwoju próchnicy lub określonego stanu zapalnego, który może wystąpić podczas miesiące ciąży, zwane zapaleniem dziąseł ciężarnych. bezpieczna ciąża – najważniejsze informacje

Próchnica objawia się korozją twardych tkanek tworzących ząb przez bakterie wytwarzające szkodliwe dla szkliwa i zębiny substancje. Charakterystyczne oznaki i objawy próchnicy zębów to:

  1. obecność ubytków na powierzchni zęba
  2. zmieniona wrażliwość zębów na pokarmy gorące/zimne, słodkie/kwaśne
  3. ból lub dyskomfort związany z zębem lub obszarem

Gingivitis gravidarum to choroba, która dotyczy przyzębia, czyli całego „rusztowania” podtrzymującego zęby.

Objawy i oznaki, na które należy zwrócić uwagę to:

  1. wyraźne krwawienie dziąseł podczas szczotkowania lub samoistnie
  2. obrzęk i zaczerwienienie dziąseł
  3. bóle zębów i dziąseł
  4. mobilność zębów

Ważne jest, aby w przypadku choćby jednego z wymienionych objawów udać się jak najszybciej do dentysty w celu uzyskania najwłaściwszego leczenia.

Higiena jamy ustnej i żywienie W okresie ciąży przestrzeganie zasad higieny i higieny jamy ustnej oraz prawidłowe odżywianie jest tym bardziej istotne, że nawyki przyszłej mamy mają wpływ na zdrowie dziecka. Dlatego zaleca się:

  1. nie spożywaj nadmiernych ilości cukru, zwłaszcza między posiłkami
  2. unikaj spożywania słodkich napojów, preferując wodę lub odtłuszczone mleko
  3. Wolisz świeże, bezkwasowe owoce, suszone owoce i surowe warzywa
  4. myj zęby dwa razy dziennie pastą z fluorem, nie zapominając o nitkowaniu zębów między jednym zębem a drugim

W przypadku nudności w ciąży

W przypadku częstej hipotezy o występowaniu epizodów wymiotów istnieje kilka łatwych środków, które można zastosować w celu ograniczenia uszkodzenia szkliwa zębów:

  1. wolisz małe ilości pożywnego jedzenia niż bardzo duże posiłki
  2. guma do żucia bez cukru i zawierająca ksylitol po jedzeniu
  3. po epizodzie wymiotów wystarczy przepłukać usta wodą lub wodą i wodorowęglanem w celu zneutralizowania kwasowości, która działa żrąco na szkliwo zębów
  4. unikać szczotkowania bezpośrednio po epizodzie i preferować szczotki z miękkim włosiem, aby nie atakować nadmiernie szkliwa, które pod wpływem kontaktu z kwasami staje się bardziej kruche Formacja pacjentów: COVID-19 i ciąża (podstawy)

Napisane przez lekarzy i redaktorów UpToDate

Wszystkie tematy są aktualizowane w miarę pojawiania się nowych dowodów, a nasz proces wzajemnej oceny jest zakończony. Przegląd literatury aktualny do: Luty 2022. | Ostatnia aktualizacja tego tematu: 05.01.2022.

Przeczytaj Zastrzeżenie na końcu tej strony.

  1. Zobacz w języku angielskim
  2. Zobacz w brazylijskim portugalskim

  3. Zobacz w języku japońskim
  4. Zobacz w języku niemieckim
  5. Zobacz w języku francuskim
  6. Zobacz w języku hiszpańskim

Co to jest COVID-19? COVID-19 oznacza „choroba koronawirusa 2019”. Chorobę wywołuje wirus SARS-CoV-2, który po raz pierwszy pojawił się pod koniec 2019 roku i szybko rozprzestrzenił się na całym świecie.

Wirus wywołujący COVID-19 jest przenoszony głównie, gdy zarażona osoba kaszle, kicha, śpiewa, mówi lub po prostu oddycha w bliskim sąsiedztwie innych ludzi. Osoba może zostać zarażona i przekazać wirusa innym, nawet bez objawów.

Podczas gdy większość osób zarażonych COVID-19 ma łagodną chorobę, niektórzy poważnie chorują.

Ten artykuł zawiera informacje dla kobiet w ciąży. Więcej ogólnych informacji na temat COVID-19 jest dostępnych osobno (patrz „Edukacja pacjenta: przegląd COVID-19 (Podstawy)”).Jakie są objawy COVID-19? Ludzie zwykle zaczynają odczuwać objawy 4-5 dni po zarażeniu wirusem, ale w niektórych przypadkach objawy mogą pojawić się nawet po 2 tygodniach. Wiele osób nie ma żadnych objawów na żadnym etapie choroby.

Kiedy objawy wystąpią, mogą obejmować:

Gorączka

Kaszel

Trudności w oddychaniu

Zmęczenie

Dreszcze z zimna

Bóle mięśni

Ból głowy

Ból gardła

Katar lub zatkany nos

Utrata smaku lub zapachu

Czasami pojawiają się problemy z trawieniem, takie jak nudności lub biegunka. Kobiety w ciąży z COVID-19 mogą mieć którykolwiek z powyższych objawów lub nie rozwijać żadnego.

W większości przypadków objawy ustępują w ciągu kilku dni lub tygodni, ale w innych COVID-19 może powodować poważne problemy, takie jak zapalenie płuc, niedostateczny dopływ tlenu, problemy z sercem, a nawet śmierć.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz