Budownictwo, Przemysł

Kurtyny i przegrody wykonane z PCV – gdzie się ich używa

Współczesny przemysł bardzo chętnie korzysta z najróżniejszych elementów wykonanych z PCV. Tworzywo to ma bowiem liczne zalety, i dlatego stało się tak popularne. Najczęściej spotykaną jego postacią są różnego rodzaju folie, które mają naprawdę wszechstronne przeznaczenie. Po pierwsze folia PCV jest elastyczna, a przy tym wytrzymała i trwała.

Nawet wielokrotne zginanie nie spowoduje jej pękania, a równocześnie wykazuje ona dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. PCV posiada również niski współczynnik przenikalności cieplnej, przez co stanowi świetny izolator termiczny. Ta cecha PCV jest wykorzystywana przy następnym popularnym wykorzystaniu takiej folii, jakim są kurtyny paskowe. Przeważnie mają one postać zachodzących na siebie pasków, przez które po przesunięciu da się przejść lub przejechać wózkiem.

Równocześnie w stanie spoczynku paski dokładnie do siebie przylegają, i skutecznie zapobiegają uciekaniu temperatury. W przypadku takich zastosowań dużą zaletą jest również to, że paski z takiej przesłony można zabarwić na rozmaite kolory. Standardowo robione są one z przezroczystego tworzywa, lecz jest też możliwość zabarwienia ich na jeden z kilku kolorów. Widocznym w mniejszym stopniu, lecz niezwykle istotnym miejscem wykorzystania folii PCV są przegrody spawalnicze. Mają one na celu ochronę miejsca, w którym przebywa spawacz przed emitowaniem niezdrowych promieni świetlnych i odprysków. I do tego celu właśnie PCV nadaje się doskonale, bowiem folia mająca grubość zaledwie pół milimetra zatrzymuje praktycznie całość takiego promieniowania.

Dodaj komentarz