Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone

Parametry pomp ciepła i ich typy – co wybrać?

Ciepło brane z ziemi przemieszczane jest za pomocą pompy ciepła do armatury ogrzewczej danego mieszkania. Przy czym należałoby zaznaczyć, że istnienie pompy ciepła wyposażonej w tzw. sprężarkę pozwala na fuzję ciepła pobieranego z ziemi z ciepłą deszczówką, która spłynęła z dachu bądź też promieniami słonecznymi zebranymi przez baterię. To właśnie dzięki takim fuzjom odwierty geotermalne nie powinny być wykonywane na drastycznych głębokościach. Wolno poprzestać na np. niecałych 200 metrach.

Ciepło gruntów suchych wynosi 45 C dopiero na poziomie kilkuset metrów w głąb, podczas gdy ciepło o temperaturze 10oC pobrane z głębokości 7m również wolno ogrzać do 40 C za wsparciem owej sprężarki. Przy wykorzystaniu sprężarki nie wypada się kłopotać wykopaniem głębokiego dołu. Wiercenie na dystansie naruszające 200m w głąb łączy się z większymi kosztami. Żeby jednakże instalacja zdawała egzamin, musi być rozległa płaszczyznowo. A więc zastosowanie ciepła gruntowego najodpowiedniej stosować przy ocieplaniu podłogowym lub też ściennym.

Na obszarach wyżynnych oraz górzystych odwiecznym problemem było dostarczanie cieczy na wyższe partie, w czasie kiedy źródło było na dole. Nad możliwościami niemal bezwysiłkowego dawania cieczy na wyższe miejsca myślał już Archimedes, jakkolwiek dopiero później ulepszono jego tzw. śrubę na pompę. Pompy wodne oraz ciepłownicze są urządzeniami wykorzystującymi właściwości fizyczne powietrza jak i wody, i prawa fizyki połączone z dynamiką kinematyką oraz grawitacją – panele fotowoltaiczne Wrocław. Idealna pompa ma dwa otwory: wlot (cząstka ssawna) oraz wylot (część tłoczna). Aby urządzenie nazwać pompą i by mogła efektywnie sprężać transportowaną ciecz lub ewentualnie osad musi mieć też ona parę obowiązkowych szczegółów. Są to tłok, membrana, wirnik oraz ewentualnie łopatki.

Pompy dawniej użytkowane w zasadzie w rolnictwie teraz przydają się w wydobywaniu energii ciepłowniczej. Odwierty geotermalne połączone są z domową instalacją ocieplania podłogowego naturalnie za pomocą pompy ciepłowniczej, która zwiększa wydajność pobieranego ciepła. Same wiertła także korzystają z dobrodziejstw pompy, gdy w czasie kopania pozbywają się np. nadmiaru ziemi.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz